Kummallisia sähkövikoja TDI maassa.

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

hatemi
-
Viestit: 533
Liittynyt: 2.7.2005 15:02

Kummallisia sähkövikoja TDI maassa.

ViestiKirjoittaja hatemi » 30.3.2006 16:03

Kyseessä oleva kulkine on 99 mallin TDI golffi ja siinä on viimeaikoina alkanut olemaan havaittavissa hyvin ranskalais tyyppisiä sähköviboja.

1: CEL valo palaa ja Vag com antaa vikakoodiksi hehkutulppion liittyvän vikakoodin. Kaikki hekut on tarkastettu toimiviksi, antavat kaikki saman vastuksen, se hehkujen hattuhässäkkä on mitattu ja kaikista paikoista tulee sama resistanssi tulpan kanssa mitattaessa. Ainoa minua ihmetyttävä asia on se että ecun pitäis haistella rikkinäiset hehkut kahden parin välisen vastuksen eroista. Kuitenkin tulpille tulevat 2 johtoa ovat jostain oikosessa, eli niiden välillä ei vastusta. Mitenkä Ecun pitäisi pystyä silloin vertaamaan vastuksia jos molemmat piuhat ovat jostain yhdessä? Lieneekö johtosarjassa jotain vikaa josta tuo johtuu?

2: Tänä aamuna pyyhkiänsulkia käyttäessä (viiksestä alaspäin nykäisemällä) Alkoi ratin alta kuulumaan mitä erikoisin raksutus. Kuuluu joistain niistä siellä alla olevista releistä, mutten sitä saanut paikannettua sen tarkemmin. Ääni ei kuulosta oikeastaan edes releen naksutukselle vaan on tyyliin Kraks-Kraaks-Kraks. Kestää suunnileen kymmenen sekunttia ja katoaa sen jälkeen vaan alkaakseen uudestaan heti kun viiksestä nykäisee. Tihkukytkimellä tai pyyhkiät kokoahan päällä ollessa ei ääntä kuulu.

3: Sisävalot toimivat milloin itse lystäävät. Vika ollut oikeastaan siitä asti kun auton ostin. Välillä toimii ja välillä ei. Kytkimä rämppäämällä ei ole ainakaan parantunut. Silloin kun pelaavat niin toimivat ihan normaalisti, mutta välttämättä seuraavalla oven avauksella eivät enää sytykkään.

Jos teillä on ollut vastaavia vikoja omissa kulkineissanne ja niihin olette jotain järjellistä selitystä/parannusta keksineet niin tiedosta olisin kiitollinen. Alkaa pelottavasti vaan vaikuttamaan että tuo kyseinen volkari on tehty Renun tai Pösön tehtaalla kun viat vaikuttaa aikalailla sinne suunnalle viittaavilta :D

JyriN
-
Viestit: 178
Liittynyt: 13.7.2004 10:30

ViestiKirjoittaja JyriN » 30.3.2006 16:55

3. Mikrokytkin. Korjauksena merkkiliikkeestä uusi lukkolaite 180euroa, TI-mies voi avata ja puhdistaa/vaihtaa mikrokytkimen. Oireet esiintyy vaihtelevasti kelistä riippuen ja poistuu joskus pitkäksi aikaa muutaman tunnin valohoidolla lämpimässä ja kuivassa tallissa. Eli toisin sanoen välttämättä ei ole edes oikeaa vikaa vaan pelkkää "kosteushäiriötä". W*ttumaisena kylkiäisenä tosin on se ajotietokoneen sekoilu ovien auki/kiinni olemisen suhteen...

hatemi
-
Viestit: 533
Liittynyt: 2.7.2005 15:02

ViestiKirjoittaja hatemi » 31.3.2006 15:47

Aamulla vielä kuului se ihme raksutus pyyhkijöitä käyttäess mutta iltapäivällä katosi. Kummallinen vekotin.

Aum
-
Viestit: 305
Liittynyt: 23.7.2003 8:41

ViestiKirjoittaja Aum » 31.3.2006 22:13

2. Mahdollisesti pyyhijöiden vivusto alkaa jumittamaan. Pyyhkijät ei jaksa palautua ihan alas asti ja releet jää raksuttamaan. Edellisessä Borassa oli sama vika ja se korjaantui vivuston vaihdolla (tai purkamalla+putsaamalla+rasvaamalla)
Viimeksi muokannut Aum, 6.4.2006 16:50. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

MIKU
-
Viestit: 397
Liittynyt: 11.8.2003 17:15

ViestiKirjoittaja MIKU » 1.4.2006 9:21

Paljonko vivusto maksaa?

Aum
-
Viestit: 305
Liittynyt: 23.7.2003 8:41

ViestiKirjoittaja Aum » 1.4.2006 10:01

Taisi olla 100€. Skoda liikkeestä löytyy kuulemma hieman edullisemmin. Omastani putsasin ja rasvasin alkuperäisen vivuston ja se toimikin sillä reilun vuoden, kunnes vika tuli takaisin. Sen jälkeen vaihdoin uuden vivuston.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 39 vierailijaa