Golf III 1.8adz latauksenvar.valo syttyi,auto sammui,KIIRE!

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

DomDom
-
Viestit: 9
Liittynyt: 27.7.2006 10:30

Golf III 1.8adz latauksenvar.valo syttyi,auto sammui,KIIRE!

ViestiKirjoittaja DomDom » 3.2.2012 19:31

Eli mikähän on golffissa vialla? Kesken ajon alkoi kuulumaan hankaavaa/kitisevää ääntä konehuoneen puolelta, tätä jatkui hetken ja juuri liikennevaloihin tullessa latauksen/akun varoitusvalo syttyi ja auto sammui. Lähti onneksi heti normaalisti käyntiin ja tämän jälkeen selvisin autolla kotiin parin kilometrin matkan, tosin em. ääntä kuului välillä.
Missä vika, kenties laturi jumii tms..? APUJA KIITOS, KIIRE!
Viimeksi muokannut DomDom, 3.2.2012 20:01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 3.2.2012 19:57

Hihna?

DomDom
-
Viestit: 9
Liittynyt: 27.7.2006 10:30

ViestiKirjoittaja DomDom » 3.2.2012 20:03

Ei kuulostanut sellaselle perinteiselle äänelle jolla tavoin laturin hihna yleensä vinkuu, kaikki näytti olevan ookoo kun kurkkasin pellin alle kotiin päästyäni, tyhjäkäynnillä kaikki näytti rullaavan normaalisti. Ja ääntä en saanut paikannettua kun ei juuri silloin kuulunut..

tepi3
-
Viestit: 652
Liittynyt: 15.5.2007 13:49
Viesti:

ViestiKirjoittaja tepi3 » 4.2.2012 16:39

Mullakin toi ADZ piti aikanaan melkosta sivuääntä. Oisko laturissa laakerit hyytymässä? Mulla ainakin laturi teki sellasen mukavan, metallisen sivu äänen, mutta toimi kuitenkin normaalisti.

Sitten varmuudeksi, tarkista se imusarjan ja jarrutehostimen välinen alipaine putki. Saattaa auto käydä "normaalisti" mutta putkessa voi olla pieni vuoto ja aiheuttaa sammumisen. Ihan varmuudeksi ja on helppo tarkistaa.

Edit: Ja huomioi pakkasen mystinen vaikutus auton toimintaan... :)

DomDom
-
Viestit: 9
Liittynyt: 27.7.2006 10:30

ViestiKirjoittaja DomDom » 4.2.2012 19:35

Tänä aamuna tuli kuunneltua töihin ajellessa tuota ääntä taas lisää ja kuulosti kyllä siltä että tulis mahdollisesti laturista.
Ajoin auton työpäivän ajaksi parkkihalliin sulamaan, sillä riskillä että etupuskuri tipahtaa sinne laskeutuessa/sieltä lähtiessä, tämän sulattelun jälkeen ääntä ei ole ainakaa toistaiseksi parin ajokerran aikana kuulunut (ja etupuskin säilyi paikoillaan :D). Tosin edelleen kuuluu n. 1000 kierroksen kohdilla sellanen peltinen räminä, jota on kuulunut parisen viikkoa. Mutta tosiaan tuo hankaava/kitisevä ääni oli poissa. Mikä liene sitten tuo pellinräminä.. Eli pakkanen taisi tehdä kiusaa, kuulostellaanpa mitä tapahtuu nyt tulevina päivinä kun keli taitaa jopa lämmetä.
Täytyypä tsekata tuo alipaineletkukin, kiitoksia vinkistä!

buubaa
-
Viestit: 105
Liittynyt: 29.12.2010 4:09

ViestiKirjoittaja buubaa » 6.2.2012 1:06

Pistetään tähän kun saman ikäsestä autosta ja samalla koneellakin on kyse.
Eli mitäkähän maahtaa kaverin golffissa olla korjauksen tarpeessa kun lyö mustaa savua ja lumeenkin jää musta läntti paikallaa kaasuttaessa? Ymmärtäishän ton jos kyseessä olis dieseli mutta kun kyseessä on 1.8 bensa :D


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 20 vierailijaa