TTQ ahtoletku irtoilee

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

PikkuG
-
Viestit: 166
Liittynyt: 28.7.2003 7:03

TTQ ahtoletku irtoilee

ViestiKirjoittaja PikkuG » 12.7.2010 11:20

Todella nolo tapaus, kävin ostoaikeissa koeajamassa yhtä -00 TT quattroa, ajettu alle 150Tkm, lastutettu. Muutama reippaampi kiihdytys ja kaikki ok, vetoja on ja turbo lähtee hyvin mukaan, turbo ei pidä mitään rikkinäistä ääntä. Ahtopainemittaria ei ollut. Tein vielä yhden kunnon kiihdytyksen kakkosvaihteella, kierrokset 5000rpm:n hujakoille ja yhtäkkiä kauhea mossahdus. Veto hävisi kokokaan ja kone kävi epätasaisesti. Takaisin myyjän pihalle, konepelti auki ja huomasin että turbolta välijäähdyttimelle menevä ahtoletku oli irronnut alumiiniputkesta (siinä konehuoneen vasemmassa laidassa). Letku uudestaan kiinni ja kiristettiin klemmari. Sen jälkeen uudestaan koeajolla jolloin teki saman tempun vielä kaksi kertaa, eli ahtoletkun liitos aukeaa aina reippaamman kiihdytyksen jälkeen. Onko siellä jotain vikaa/rikki vai kävikö vain huono tuuri kuuman kelin ja huonon letkuklemmarin kanssa? Ei tietenkään putsattu sitä liitosta öljystä ja kiristeltiin klemmariakin vain tavallisella ruuvimeisselillä, joten saattaa olla että sen takia irtoili jatkuvasti. Mutta mikä sen ensimmäisen irtoamisen aiheutti?

Muuten todella asiallinen auto, mutta pitäisi nyt varmistua ettei siellä ole turbo, hukkaportti tai jokin muu rikki. Paljon tuollaisessa on vakiona/lastutettuna ahtopaineita? Saako TT:ssä ahtopaineita näkymään ajotietokoneeseen/Climatronicin näyttöön? Kiitokset jo etukäteen avusta.

p0wer
-
Viestit: 1776
Liittynyt: 13.8.2004 12:08
Viesti:

ViestiKirjoittaja p0wer » 12.7.2010 11:55

Nostetuilla paineilla ahtava ahdin vaurioituu yleensä ahtoputken irrotessa täyskaasuvedossa, voi se vielä toimia hetken tai pitemmänkin hetken. Onko ahtoputki tai letku vaihdettu huonompaan kun ei pysy paikallaan ?

PikkuG
-
Viestit: 166
Liittynyt: 28.7.2003 7:03

ViestiKirjoittaja PikkuG » 12.7.2010 13:36

Ahtoputket, -letkut ja välijäähdytin kaikki alkuperäisiä. Kyseinen liitos saattanut olla auki viime talvena puskuriremontin yhteydessä, muuten ei avattu myyjän toimesta. Sain myyjältä tiedon että liitos on nyt puhdistettu ja kiristetty ja taas pitää. Voiko tuota enää ostaa, jäi vähän huono maku? Mikä voi aiheuttaa niin kovan paineen että letku irtoaa, ahtopainepiikki? Jos sen käyttää korjaamolla ahtimen tarkistuksessa, mitä muuta voi katsoa?

p0wer
-
Viestit: 1776
Liittynyt: 13.8.2004 12:08
Viesti:

ViestiKirjoittaja p0wer » 12.7.2010 15:51

Ei sieltä muuta oikein voi hajota kuin ahdin tuollasessa rytäkässä, tuo liitos kannattaa varmistaa jollakin paremmalla klemmarilla jos nykyisellä on/on ollut pito-ongelmia. Huono ohjelma aiheuttaa ahtopainepiikkejä, kannattaa vaihtaa kunnollinen softa mikäli tarpeeton piikkailu vaivaa.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 12.7.2010 16:57

Miksi ahdin tykkää huonoa tullaisesta letkun irtoamisesta? Pääseekö se ylikierroksille tms?

jarskii-
-
Viestit: 3309
Liittynyt: 29.8.2006 21:57

ViestiKirjoittaja jarskii- » 12.7.2010 17:19

näin ainaski itse pähkäilen koska hukkaportti ei saa paineista mitään tietoa ku potkii paineet vapaaksi jolloin ahdin laulaa sen minkä pystyy vaan. toki jos joku voi kertoa faktaa niin arveluista pääsis

Sami-
-
Viestit: 2025
Liittynyt: 8.7.2004 15:12

ViestiKirjoittaja Sami- » 12.7.2010 19:22

Eipä nuo nyt kovin herkästi vaurioidu jos ei vejätä kaasu pohjassa vielä sen letkun irtoamisen jälkeen. Silloinhan se ahdin käy ylikierroksilla.

Itselläni yhdessä kokoonpanossa ampui ehkä 10 kertaa vajaalta 2bar paineelta ahtoputken irti eikä ahdin ollut moksiskaan. Ajelin samalla ahtimella vielä 40-50tkm ahtoputkiston parantelun jälkeen ja möin uutta vastaavassa kunnossa pois.

PikkuG
-
Viestit: 166
Liittynyt: 28.7.2003 7:03

ViestiKirjoittaja PikkuG » 12.7.2010 20:47

Letkun irtoamisen jälkeen en vedättänyt kaasu pohjassa, hyvä kun auto edes liikkui pintakaasulla. En itsekään usko että sieltä mikään olisi hajonnut tuossa rytäkässä. Enemmän minua kiinnostaa oliko/onko siellä joku rikki mikä aiheutti paineen nousun ja ahtoletkun irtoamisen?

p0wer
-
Viestit: 1776
Liittynyt: 13.8.2004 12:08
Viesti:

ViestiKirjoittaja p0wer » 12.7.2010 22:37

Kirjotin siihenkin vastauksen edellisessä postauksessani.

Kysyppä turbohuollosta miten usein ahdin on vaurioitunut ahtoletkun irtoamisen seurauksena. Itseltänikin toki irronnut pari kertaa eri autoista, mutta sillä hetkellä näkyviä vaurioita ei ollut syntynyt. Eipä nuo ahtimet muutenkaan hirveän pitkään samoina pysy :D


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 23 vierailijaa