tipronic automaattilaatikon käsivaihde ongelma!

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

module80
uusi tulokas
Viestit: 1
Liittynyt: 21.10.2009 18:49

tipronic automaattilaatikon käsivaihde ongelma!

ViestiKirjoittaja module80 » 21.10.2009 18:54

vw passat 1.8 T 2003

tiptronic laatikon manuaalivalitsin ei toimi isompaa vaihdetta vaihtaessa, alas vaihtaa normaalisti. vikakoodia ei anna mistään ja muuten auto toimii normaalisti missä vika?? kellään samaan tyyppistä vikaa ollut?

Jimme
-
Viestit: 730
Liittynyt: 8.1.2006 16:04

ViestiKirjoittaja Jimme » 22.10.2009 21:55

Kun siirrät valitsimen tipille, vaihtuuko monitoiminäytössä normaali PRND234 -> 54321 -kaaviolle? Joka tapauksessa, ongelma viittaisi vaihteenvalitsimen kytkimeen tipin puolella.

Stonppa
uusi tulokas
Viestit: 2
Liittynyt: 23.1.2010 18:36
Viesti:

TipTronic plussapuoli pimeänä

ViestiKirjoittaja Stonppa » 9.4.2011 14:13

Nostetaas topiccia...

Eli auto Passat 3BG 1.8T TipTronic. Sama ongelma kuin ketjun alottajalla, eli tipin manuaalivalitsimen plussa-puoli pimeänä, alas päin vaihtuu normaalisti. Manuaalille vaihtaessa näyttö muuttuu 54321-kaaviolle, värit ovat normaalit (eli ei vikatilan käänteiset värit). Vika alkoi ajoittaisina ongelmina, kuin olisi kosketushäiriö ollut, nyt pimeni täysin.

Itsekkin olettaisin tuota kyseistä vaihteenvalitsimen kytkintä, nyt lähinnä kyselisinkin että mistä tuon löytää? Jos jostain löytyisi kuvallisia ohjeita niin auttaisi todella paljon. Jostain kuulin että olisi siinä vaihteenvalitsimen suojakuoren alla, mutta kuoren irroitus saattaisi olla hankalampi operaatio.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa