koitin aiheesta etsiä, eikä tuntunut aivan samanlaista ongelmaa löytyvän.
Eli 1.6 8v koneeseen vaihdoin nykivän ja paukkuvan pierburgin tilalle weberin 32/34 dmtl kaasarin. Kaasarin ostin käytettynä, samankokoisesta koneesta irroitettuna. Purin laitteen ja vaihdoin samalla korjaussarjan sisältävät palikat sekä tiivisteet. Sain kaasarin kiinni ja startatessa se alkoi vuotaa bensaa yli reilusti. Vikana koho joka ei sulkenut neulaventtiiliä täysin. Tämän vian korjattua sain auton käymään nätisti, tosin kävi vain kolmella. Kävin viime kesänä ostetut tulpat läpi ja caddy kävikin sitten jo kaikilla. Käytin koneen lämpimäksi, säädin tyhjäkäynnin kohdilleen ja annoin käydä hetken. Sitten säädin tyhjäkäyntiä vähän pienemmälle, ja kone sammui yskähtäen.
Tämän jälkeen ei ole lähtenyt kunnolla käyntiin, parit kerrat vain lupaillut startattaessa. Weberi saa bensaa pumpulta sen tehdasasetuksen n. 0,2 baarin mukaisen satsin ja kaasarissa kaikki pitäisi olla kunnossa. Tulpat ovat suht uudet, mutta todella vähän ajetut. Virranjakaja näyttäisi toimivan, samoin puola. Tällä hetkellä tuntuu ongelman olevan se, että tulpat kastuvat samantien, tosin ykköspytyn tulppa pysyy kuivana. Mistä tätä vikaa kannattaisi seuraavaksi alkaa selvittää ?
mk1 caddy 1.6 8v ei käy
Valvoja: ffp jäsenet
menee ihan monologiksi, mutta menköön. on ne volkkarit mystisiä. nyt kiukutteleva sähköpuoli kunnossa. tulpat iskee kipinää, ajoituksen pitäisi olla suht kohdillaan. kone saa bensaa. kone ei kuitenkaan käy. kumma juttu että kun irroitti yhden tulpan, niin lähti käymään kolmella.
vika kaasarissa ? suuttimet koneelle tarkoitetut, bensapaine oikea, missä voi olla vika ?
vika kaasarissa ? suuttimet koneelle tarkoitetut, bensapaine oikea, missä voi olla vika ?
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 34 vierailijaa