Superb 1.8T käyntihäiriöt

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Super-b
uusi tulokas
Viestit: 1
Liittynyt: 30.1.2009 9:15

Superb 1.8T käyntihäiriöt

ViestiKirjoittaja Super-b » 30.1.2009 10:09

Uusi käyttäjä, eka viesti. Sori jos palaan aiheeseen joka on läpikoluttu aiemmin...

Eli tuossa meidän Superbissamme (vm 2005, 120 tkm, TipTronic) on ollut paljon käyntihäiriöitä jo edellisen omistajan aikana ja sama hupi jatkuu. Viime lokakuun jälkeen on autoon vaihdettu ilmamassamittari, alipaineventtiili ja 2 Lambda-anturia. Noita alipaineventtiileitä on autoon vaihdettu 2 kpl jo aikaisemmin.

Nyt auto sytyttää moottorin varoitusvalon kun se käy hetken aikaa tyhjäkäynnillä (esim. sen ajan kun menee avaamaan autotallin oven). Kun auton vie huoltoon, lukevat vikakoodit ja nollaavat varoituksen. Siellä on nyt viimeksi ollut varoitusta ajoittaisesta turbon painehäviöstä ja ajoittaisesta liian laihasta seoksesta. Tänä aamuna huolto (eri kuin aikaisemmin) ilmoitti 5 min tutkimisen jälkeen, että huohotusventtiili on rikki.

Kun tässä autossa on meidän aikanamme (alle 3 kk) ollut koko ajan näitä käyntimurheita, kysyisin, että kunka yleisiä nämä ovat muilla. Onko meillä maanantaikappale vai ovatko tämän tyypiset käyntihäiriöt tälle koneelle tyypillisiä? Kun nettiä selaa, näyttää, että näitä vikoja on (eri automalleissa vastaavalla koneella), ja vian syitä ja korjauksiakin todella laaja kirjo. Osaako joku muuten arvioida sitä, kuinka paljon tuo Superbissa v. 2005 käytetty 1.8T kone mahdollisesti poikkeaa muissa VAG-konsernissa käytetyistä?

heller
-
Viestit: 465
Liittynyt: 15.2.2008 17:07

ViestiKirjoittaja heller » 30.1.2009 11:29

Hehe, vikaan en osaa auttaa, mutta itsellä oli kans ostaessa vikaa 1.8T passatissa. Eli tehot oli vähän kadonnu ja kaasua kun hipas ni kierrokset seilas vähän aikaa. Tehohäviä ja sammuilu korjaantui alipaineletkulla (eli tarkasta ne). Seilaus loppui kun N75 ja bypass vaihdettiin. Onkos tietoa vikakoodeista?


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 13 vierailijaa