Golf mk2 sytytyksen säätö?

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Minimaalinen
-
Viestit: 21
Liittynyt: 16.1.2008 8:35

Golf mk2 sytytyksen säätö?

ViestiKirjoittaja Minimaalinen » 29.12.2008 14:08

Mistä 1.8i (monojetronic) -90 Golf mk2:n ajoitusmerkit löytyy?

Säädin sytkän hihnapyörän kolon ja kotelon nuolen mukaan mutta kone ei vastaa kaasuun kunnolla. Onko tässä ennakko mukana? Muistelen että hihnapyöräkin vatkaa kampiakselin päässä aika paljon pultinrei'issä, eli menee monta astetta pieleen jos siitä katsoo. Sieltä tulpan alta vaihdelaatikosta en löytänyt mitään merkkiä.

Jak3
-
Viestit: 2766
Liittynyt: 16.8.2004 8:39

ViestiKirjoittaja Jak3 » 29.12.2008 15:43

Vaihelootan päältä se muovikorkki pois, siinä on kohdistusmerkki reunassa ja vauhtipyörästä löytyy lovi (0-merkki on ykk:lle). Pyöritä kone merkkeihin vaikka nokan mukaan, eli nokkapyörän ulkopuolella oleva merkki siihen nuolen kohdalle joka on siinä suojamuovissa (klo 12). Niin ei pitäs olla vauhtipyörällä enää kaukana se merkki.

Minimaalinen
-
Viestit: 21
Liittynyt: 16.1.2008 8:35

ViestiKirjoittaja Minimaalinen » 29.12.2008 18:21

No nyt se merkki löytyi. Otin aiemmin vaan sen sisemmän korkin irti. Kun ruuvasin molemmat korkit pois niin paljastui se osoitinkin joka näyttää oikeaa kohtaa. En nähnyt muuta kun sen viivan ja säädin siihen. Ainakin tuntui toimivan ihan hyvin.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 20 vierailijaa