Eilen ilman selviä ennakkovarotuksia alko käymään vajailla, niiskuttaa ja ampuu putkeen. Ajokeli oli märkä. Ennen vian ilmentymistä ajettiin n. 50km, auto parkkiin, noin tunnin päästä taas liikenteeseen, ei oireita. Ajettiin n. 30km, käytiin kaupassa, auto seiso vajaan tunnin, ja sit seuraavassa startissa alko ongelmat. Ei vedä ja oireilee em. tavoin.Moottorin vikavalo ei syttynyt auton käydessä. Oli yön tallissa kuivumassa ja akku latauksessa ja nyt aamulla sama juttu, Pyörittää kyllä muttei jaksa lähteä tulille. Eilen vielä kun saatiin talliin lähti normaalia pidemmän startin jälkeen jotenkuten käymään, kävi muutaman sekunnin ok jonka jälkeen käynti alko heijaamaan ja sejälkeen sammu. Polttoainesuodattimen ja tulpat käyn hakemassa kohta mutten usko että ne pelkästään voi tehdä noin totaalista stoppia. Ja varsinkin sinäaikana kun auto on seissyt parkissa.
Auto on orkkis suomiauto. Auto on ollu mulla n. 2 viikkoa ja olen sillä rullannut n. 1000km. Ja moottorin tyyppi on ilmeisesti ADR (sellanen stanssaus löyty sylinterinkannesta)
Passat -98 1.8 alkoi käymään huonosti
Valvoja: ffp jäsenet
Tulpat ja polttoainesuodatin vaihdettu, ilmansuodatin tarkistettu. Bensapumppu pyörii, pitkällä sahauksella sai käymään. Käy hetken tyhjäkäyntiä jonka jälkeen sammuu. Kun sopivasti ehtii painamaan kaasua, vastaa kaasuun ihan normaalisti. Ei ota kierroksia yli 5t vaan alkaa röpeltämään. (Liekkä ominaisuus kylmällä moottorilla, en tiedä) Jaksaa käydä hyvin niinkauan kun kaasua pumppaa. Jos kierrokset putoaa tyhjäkäynnille, sammuu hetken päästä eikä lähde millään käymään enää.
Otin akun kengän irti josko ecu nollautuisi. Käyn jossainvaiheessa kokeilemassa josko olisi auttanut.
EDIT: Nyt reilun kahden tunnin jännitteettömyyden jälkeen tilanne oli täysin sama.
Otin akun kengän irti josko ecu nollautuisi. Käyn jossainvaiheessa kokeilemassa josko olisi auttanut.
EDIT: Nyt reilun kahden tunnin jännitteettömyyden jälkeen tilanne oli täysin sama.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 30 vierailijaa