Polo 9n piristystä?

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

(leipuri)
uusi tulokas
Viestit: 1
Liittynyt: 15.4.2013 12:16

Polo 9n piristystä?

ViestiKirjoittaja (leipuri) » 15.4.2013 19:02

Terve! Minäkin heittäydyn tälle fooumille, kun nämä laitteet vähän outoja vielä tässä vaiheessa. Tällaista mietin, kun tyttöystävällä on otsikon mukainen nelivaloinen Poloinen 1.4 16v koneella, että on tullut näin kesäksi mieleen rakentaa siihen cold air intake, kun alkup. suodatin koppa on itse moottorin päällinen ja kun ajoreissun jälkeen tsekkasin öljyt ym. huomasin, että koppa oli aivan tulikuuma.

Joten kävi mielessä, josko siihen tekis muutamasta letkun pätkästä ja esim. Simotan kartio vaparista putkiston, mistä saisi vähän paremmin ilmaa vaikka akun edestä/kuskinpuolen etu valon takaa (niiden välistä siis) taikka sitten maskin toisessa päässä yläreunassa olevan ilmanohjauslätkän eteen.

Suurin kysymys kuuluu siis, että kuinka herkkä tuo moottori on tuollaiselle muutokselle, kun ainakin ooppelin koneissa vapari saattaa polttaa illmamäärämittarin, mutta tietyissä moottoreissa se onkin lähellä ilmansuodatinta?? Kenelläkään kokemuksia vaparin laitosta tuohon moottoriin?

Yleensä en vapareiden puoleen ole, muttakun ilmansuodatinkoppa kulkee moottorin päällä ja lämmittää oikeasti todella paljon imuilmaa, niin sillä luulis olevan jotain vaikutusta tehoihin. :D Ja senverran vielä, että tämä muokkaus pidetään sellaisena, että talveksi saadaan tuo takaisin ihan normaaliksi, joten ei pelkoa, että on taas yksi auto pilattu amisvirityksillä.

-Hege-
-
Viestit: 147
Liittynyt: 29.3.2010 13:13

ViestiKirjoittaja -Hege- » 15.4.2013 21:07

Tarviitko sitä intakea välttämättä?


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 26 vierailijaa