Passatilla kesäflunssaa, apuja ?

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

SnaG
-
Viestit: 14
Liittynyt: 8.10.2011 15:22

Passatilla kesäflunssaa, apuja ?

ViestiKirjoittaja SnaG » 9.8.2012 17:07

Löysin googlella (ilmeisesti vanhalta foorumilta) erään kohtalotoverin, jolla on ollut sama ongelma kuin itsellä:

Eli emännä porukoilla on tommonen passatti jossa on jo pari vuotta ollut ongelmana ongelmana varsin jännä pätkimis mysteeri.

Vika esiintyy jos;
-Auto seisonut 2-5 päivää tai enemmän.
-Keli on kylmä,kostea tai jotain vastaavaa.

Kuivalla kelillä tai jokapäivä ajossa ollessa toimii yleensä normaalisti.

Vika ilmenee ajossa, kaasua painettaessa enemmän / jos koneelle tulee rasitusta.

Vika kuvaus; nykii nopea jaksoisesti, nostaa kierroksia heikosti ja luonnollisesti tehot kateissa. Nykiminen loppuu jos kierrokset pääsevät nousemaan about 4000rpm (riippuu päivästä) jonka jälkeen "ryntää" lähteä,eli tehot "palautuvat" , joskus kumminkin nykiminen jatkuu läpi kierros alueen. Mutta nykimisen saa loppumaan myös kaasupolkimen nostaminen huomattavasti. Myös sammuttaminen ja uudelleen käynnistys auttaa kuulemma joskus harvoin.


Eli onkos tähän (ilmeisesti yleiseen vikaan) jotain ratkaisua?
Edellisessä topikissa eppäilivät ilmanmassamittaria ja sytyksen vahvistinta.

Sen mitä olen internettistä tutkaillut niin tähän ongelmaan ei ole löytynyt vikakoodilla mittään, ajattelin itse huomenna mennä lukemaan jossakin vikakoodit.

Tulpat on vaihdettu alle 1000 km sitten ja samalla tarkastettua tulpanjohdot, jotka olivat ehjät.

Auto on -99 Passat, 2.8 V6


Need hjelp!!

Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa