Mazda ei käynnisty

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

TemeM
-
Viestit: 5
Liittynyt: 16.3.2012 21:20

Mazda ei käynnisty

ViestiKirjoittaja TemeM » 16.3.2012 21:46

Auto: Mazda Xedos 9 (-94), 2.5 V6. Automaatti.
Ajettu n. 270000, käytetty polttoaine 95e10.

Auto ei käytössäni hajonnut, joten tarina sen hajoamisesta ei ole täydellisen tarkka, mutta oli kait sammunut liikennevaloissa/risteyksessä(paikallaan ollessa)
Aikaisemmin auto oli kuuleman mukaan ollut huono käynnistymään kylmässä.

Vika on se, että auto ei käynnisty. Kipinä tulee, polttoaine tulee, nokat pyörii.
Puristuksia ei ole missään mitatuista sylintereistä, 4/6 mitattu, kahdella eri mittarilla. Mittari ei anna ollenkaan tulosta, ihan pieni imu tuntuu sormella.
Elikkä periaatteessa molemmassa lohkossa on puristukset kateissa.

Venttiilikopan kansi irroitettu, Nokat pyöri, ja hydrauliset ventiilin nostimet vaikuttais liikkuvan normaalisti, mutta tiedä sitten miten venttiilit itsessään.
Jossain foorumilla oli puhetta "liimaventtiili" hommelista, joka sopi tuohon kuvaukseen, mutta en siihen lähde luottamaan, ja kokeilemaan..

Kun konetta pyörittää startilla, kone pyörii kuin vettä vaan, eli kuullostaakin siltä että ei ole puristuksia. Mitään ylimääräisiä ääniä, tai kolinoita ei kuulu startatessa.

Vika koodit mitattu, antoi vikakoodiksi viallisen nokka-akselin asentotunnistimen(tai sitten saa väärää signaalia?)
Ja jos tuo nokka-akselin asentotunnistin todetaan vialliseksi, niin missä se sijaitsee? Onko puolan yhteydessä..?

Kertokaa omat mielipiteenne, ettei tarvitse arpoa, ja ostaa "turhaan" tai hajottaa jotain.
Jos jotain tietoa jäi uupumaan, tai tarvii lisää tietoa, ni kysykee ihmeessä.

Kalioli
-
Viestit: 101
Liittynyt: 12.6.2011 21:40

ViestiKirjoittaja Kalioli » 16.3.2012 23:17

Jos ei mihinkään painetta anna niin luultavasti kansi tai lohko halki.

TemeM
-
Viestit: 5
Liittynyt: 16.3.2012 21:20

ViestiKirjoittaja TemeM » 16.3.2012 23:20

Molemmat kannet tai lohkot halki samalla kerralla? Kun on kyseessä V kone, ja se pitäis jos jonkunlaista ääntä luullakseni, epäilen.

Jumivas
-
Viestit: 20
Liittynyt: 5.5.2011 10:05

ViestiKirjoittaja Jumivas » 19.3.2012 17:53

Oliskohan nokkahihnalta lähtenyt hampaita joten jako sekaisin
--> venttiilit solmussa eikä puristuksia

Kylmäkäynnistys aluksi ollut vaikeaa, kun jako hypännyt yhden hampaan..

En kyllä tunne ko. Konetta tarkemmin, mutta vaikea uskoa että molemmista lohkoista katoaisi paineet kerralla halkeamisen takia.

Jumivas
-
Viestit: 20
Liittynyt: 5.5.2011 10:05

ViestiKirjoittaja Jumivas » 19.3.2012 17:54

Oliskohan nokkahihnalta lähtenyt hampaita joten jako sekaisin
--> venttiilit solmussa eikä puristuksia

Kylmäkäynnistys aluksi ollut vaikeaa, kun jako hypännyt yhden hampaan..

En kyllä tunne ko. Konetta tarkemmin, mutta vaikea uskoa että molemmista lohkoista katoaisi paineet kerralla halkeamisen takia.

TemeM
-
Viestit: 5
Liittynyt: 16.3.2012 21:20

ViestiKirjoittaja TemeM » 19.3.2012 18:03

Jako olis tarkotus seuraavaks tarkastaa..
Kylmä käynnistys ongelmaa oli ollut jo pitemmän aikaa.
Jännä kuitenki että ei mitään kolinoita kuulu kun startilla pyörittää, ja että ei oo kone stopannu siihen, ku venttiilit, menny solmuu..
Ja kaikki venttiilin nostimet liikku täysin normaalisti, ei takkuile.

TemeM
-
Viestit: 5
Liittynyt: 16.3.2012 21:20

ViestiKirjoittaja TemeM » 22.3.2012 17:02

Onko muuten tietoa, että onko nokka-akselin asentotunnistin missä?
Onko se puolan/virranjakajan yhteydessä, vai jossain muualla?
Kipinä tulee välillä huonosti tai ei ollenkaan paineenalaisena, mutta se ei tosin puristuksia syö. Mutta auto on kyllä seissyt puolivuotta ennen remonttia, en tiedä, että onko sillä asiaa puristusten häviämisen kannalta.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 26 vierailijaa