eli nykii kans.
vika koodit luettu..
00552 - ilmamäärämittarin potikka: vikalajia ei tunnistettu
00518 - kaasuläpän potikka: katkos/oikosulku maadotuksessa
00525 - lambda: ei signaalia
00524 - nakutustunnistin: ei signaalia
eli ilmeisesti siitä on mennyt toi kaasuläpän potikka kun ei nyi kun johdo on anturista irti. mutta heijastuuko toi vika sitten myös tohon ilmamäärämittariin? kun ilmeisesti ovat samassa maa johdossa molemmat?
entäs onko noissa yleensä ollut paljon noita johto vikoja? että riittääköhän pelkästään kun tarkistaa johdot läpi että on kunnossa? mitäs meinaatte? missä muuten noitten maadotus kohta on?
---
mittasin kaasuläppänanturin sekä ilmamäärämittarin jännitteet ja vastukset. kaikki oli ohjearvojen mukaisesti mutta minua hämäsi tuo VAF:in toiminta muuten. millaista arvoa sen pitäisi näyttää läpän ollessa noin puolessa välissä? tuntuisi fiksulta kun vastus menisi arvon toisesta ääripäästä toiseen suoraan. mutta minulla vastus hyppäsi molemmissa mittauksissa (nastat 2 ja 3 sekä 2 ja 4) yli 1000ohmin. onko tuo normaalia vai johtuuko tuo nykiminen sitten tuosta ilmamäärämittarista?
maadoitusvikaa kummassakaan ei kuitenkaan ollut!
apua kaivataan!
apua nykimiseen ja tietoa ilmamäärämittariin (G3 - 2E)
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 25 vierailijaa