Jetta 1.6CL pakoputken irroitus (Korjattu)

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

JPolvela
-
Viestit: 22
Liittynyt: 20.3.2006 20:07

Jetta 1.6CL pakoputken irroitus (Korjattu)

ViestiKirjoittaja JPolvela » 7.4.2006 12:48

Alko jetsonin putki vuotaan alkupäästä, niin kyselen näin, että pystyykö tuota pakoputkea irrottamaan pakosarjasta "kotikonstein"? Korjausoppaan mukaan siihen tarvii vw erikoistyökalun ja soitto pörhölle, eivät myy semmosta. Siinä on kaksi semmosta C-muotoista kiinnitintä, jotka pitää sen putken kiinni pakosarjassa.

Työkalutorilla ois siihen oikea työkalu, mutta hintaa 70€, onko kukaan irrottanu tuota kiinnitystä ja laittanu takasin kiinni ilman tuota työkalua. Vai joutuuko suosiolla tilaan ajan korjaamolle?
Viimeksi muokannut JPolvela, 8.4.2006 18:41. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Babar
-
Viestit: 2730
Liittynyt: 23.7.2003 14:35

ViestiKirjoittaja Babar » 7.4.2006 13:00

Saa pois paikaltaan, mutta se takaisin laittamien on hieman hankalampaa. Venytä se C ensin auki, joku 2 cm normaalista. Sitten laitat siihen väliin jonkun sopivan palikan (puu/metalli tms). Laita osa kohilleen ja lyö paikalleen. Ahdasta on, mutta kyllä sen sinne saa. Yksi tapa on sitten viedä huoltoon laitettavaksi vain se etuputki ja itse laitella loput, mutta ei sekään ilmaista ole kun velottavat varmaan sen tunnin siitä työstä.

Dubsonic
-
Viestit: 2280
Liittynyt: 12.8.2003 12:22

ViestiKirjoittaja Dubsonic » 7.4.2006 15:34

siihen sopivan työkalun tekee helposti itsekin jos vaan on hitsivehkeet

JPolvela
-
Viestit: 22
Liittynyt: 20.3.2006 20:07

ViestiKirjoittaja JPolvela » 7.4.2006 15:39

Olisko siitä kuvaa, millanen pitäisi olla. Käviskö siihen aukileviävät pihdit?!

Dubsonic
-
Viestit: 2280
Liittynyt: 12.8.2003 12:22

ViestiKirjoittaja Dubsonic » 7.4.2006 16:41

niissä pannoissa on ne reiät niin tekee sellasen vekottimen millä saa sitä pantaa levitettyä niistä reijistä. eli hieman pyöröterästä, paksuhkoa kierretankoa tai pitkä pultti, mutteri ja muutama aluslevy niin noista loihtii toimivan työkalun. ite aikanaan laitoin tollasella systeemillä

Mr.Crossfire
-
Viestit: 776
Liittynyt: 7.8.2003 21:28

ViestiKirjoittaja Mr.Crossfire » 7.4.2006 17:43

Irti lähtee IMO helpoimmin, kun tunkkaa auton etupään ilmaan, ja operoi altapäin sorkkaraudan kanssa :)
Jos hitsausvehkeet löytyy, niin tuommoisen levittimen pystyy aika helposti askartelemaan kyllä itse.

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 7.4.2006 21:00

Irti lähtee IMO helpoimmin, kun tunkkaa auton etupään ilmaan, ja operoi altapäin sorkkaraudan kanssa :)
Mutta taakse laittamista varten tarvitaan se työkalu, tosin joku on joskus kehunut kuormaliinalla kiristäneensä noita paikoilleen.

Jos hitsivehkeet löytyy itseltä/naapurista niin kannattaa ehdottomasti väsätä työkalu itse:

- Paksu vajaat 15cm pitkä 16mm pultti ja 2 mutteria
- Em. pultin ympärille sopivia prikkoja 2 kpl
- Pultin ympärille sopivaa paksuseinäistä putkea ~3cm pätkä
- noin 8cm pitkiä 8mm (sopii jousten reikiin) akseliteräksen pätkiä 2kpl

1) Hitsataan 2 mutteria peräkkäin ja näiden kylkeen 90 asteen kulmaan toinen noista akseliteräksistä.
2) Hitsataan toinen akseliteräs putken kylkeen 90 asteen kulmaan
3) Pujotetaan em. putki ison pultin ympärille, perään 2 prikkaa.
4) Hitsataan viimeksi asennettu prikka kiinni pulttiin
5) Kierretään kohdassa 1 väsätty osa isoon pulttiin

Edit: Noita akseliteräksiä saa taivuttaa hieman sivulle, niin menevät reikiin paremmin. Toista kiristintä sopii ruuvaamaan alakautta ja toista yläkautta pitkällä jatkovarrella.

M K
-
Viestit: 88
Liittynyt: 13.9.2005 12:51

ViestiKirjoittaja M K » 7.4.2006 22:07

C:n toisessa päässä on meisselin mentävä reikä, vanhemmuuten menee siitä kohti poikki, niin siitä ronskisti kampeamalla menee paikoilleen.

Janssoni
-
Viestit: 212
Liittynyt: 11.5.2005 21:03

ViestiKirjoittaja Janssoni » 7.4.2006 22:18

Sitähän määki että on täällä joku muuki mun lisäksi väännelly niitä meisselillä paikalleen..

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 7.4.2006 22:23

C:n toisessa päässä on meisselin mentävä reikä,

? Ainakaan noissa mun jousissani ei ole kuin 2 reikää ja ne ovat niissä C:n päissä sisäpuolella, juurikin työkalua varten.

JPolvela
-
Viestit: 22
Liittynyt: 20.3.2006 20:07

ViestiKirjoittaja JPolvela » 7.4.2006 22:24

Jeps, täytynee huomenna kokeilla jotain kikkaa, että saa putken irti. Vois samalla vaihtaa nuo toisen post:n vaihteensiirtäjän tangot.

Dubsonic
-
Viestit: 2280
Liittynyt: 12.8.2003 12:22

ViestiKirjoittaja Dubsonic » 7.4.2006 22:33

toisen puolen pannan saa paikoilleen ilman työkalujakin kun kääntää putken toiseen laitaan ja sitten toisen puolen silleen et kaveri on auton alla ja kiskoo kaikin voimin putkea toiselle sivulle

Paavis
-
Viestit: 157
Liittynyt: 5.7.2005 17:45

ViestiKirjoittaja Paavis » 7.4.2006 22:55

Tässä on alla kuva mun virityksestä, jolla asensin jouset kun vanhoista aika jätti.

kuva

Homma toimii siten, että alussa mutteri pinon on taivutetun pultin päässä ja sitten kun lähtee kiertämään muttereita auki niin jouse levittyy. Kiertämistä helpotti kun laittoi jouseen muttereiden päähän lukkopihdit, niin ei päässyt luiskahtamaan pois. Sitten kun on riittävän auki niin pihdit irti ja jousi paikalleen ja kolauttaa mutteri pinon pois.

Mulla on toi härpäke jossain tallessa. Voisin aamulla yrittää etsiä ja ottaa kuvan.

hykkyrä
-
Viestit: 1068
Liittynyt: 20.8.2004 13:05

ViestiKirjoittaja hykkyrä » 8.4.2006 16:18


JPolvela
-
Viestit: 22
Liittynyt: 20.3.2006 20:07

ViestiKirjoittaja JPolvela » 8.4.2006 18:48

Noniin päivä on tullu tallissa oltua (lainatalli). Ja olihan siellä yllätys kun monttuun pääsi, putki oli enää toisella kiinnittimellä paikoillaan, toinen kiinnitin oli katkennut ja heilu siinä omalla paikallaan irtonaisena (kummasti on pysyny reilu 100km paikallaan) :)

No soitto AD:lle ja siellähän oli kiinnittimet ja tiiviste. Ja kiitoksia kovasti vinkeistä, pitihän se mutteri +pultti "erikoistyökalu" tehdä, että sai sen kiinnittimen irti ja uudet tilalle tiivisteen kera. Mutta kun käynnistin auton, niin vielä kuului pieni pörinä putkesta, se vuotaa vielä siitä 2-haaran tyvestä. Mutta se saa jäädä toiseen kertaan, tuolla nyt pystyy jopa ajamaankin ihan julkisella paikalla!

Tulipa vain taas vieno hymy vanhan volkkarin omistajalle kun auto välillä toimiikin...välillä meinaa olla hermot kireällä kun koko ajan joku paikka on remontin tarpeessa, mutta semmosiahan nuo harraste- / käyttöautot on.

vwvolvomies2
-
Viestit: 8
Liittynyt: 23.2.2005 8:30

Menee se C-rauta meisselilläkin

ViestiKirjoittaja vwvolvomies2 » 10.8.2006 12:02

Ota pakoputen keskikumi irti niin että etupönttö ja koko putkisto pääsee liikkumaan sivulle.
Lankunpalalla taivutat putkea niin paljon sivulle kuin menee ja silloin C rauta menee käsi/ruuvimeisselillä paikilleen sieltä lyhyemmältä puolelta ts sieltä puolelta minne olet sen taivuttanut.

Sitten kun rauta on paikoillaan taivutat koko putkistoa toiseen suuntaan sivullepäin niin että edellä asentamasi C rauta joutuu taipumaan enenmmän kuin normaalisti. Nyt menee se toinenkin C rauta paikoilleen. Lankunpalan vain potkaiset sitten rungon ja putken välistä pois. Helppoa ja nopeaa eikä tarvita kuin tavallinen pikku ruuvimeisseli, jolla pikkuisen ohjaa C-rautaa sisäkurvista paikoilleen.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 16 vierailijaa