Premium Tech-alustasarjat

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Ksalmi
-
Viestit: 503
Liittynyt: 23.7.2003 21:10

Premium Tech-alustasarjat

ViestiKirjoittaja Ksalmi » 17.4.2006 20:10

Onko kenelläkään kokemuksia, huhu-/kuulopuheita ko. saksalaisista alustasarjoista.
Nettivaraosa.comissa joku kauppaa vaan sarjoja. Ja säädettävä sarja lähtis 455€ hintaan niin voiko siltä odottaa muuta kuin rosterinkiiltoista p*skaa?

Ja tuossa linkki sinne nettivaraosaan

^4Motion^
-
Viestit: 32
Liittynyt: 24.2.2006 11:43

ViestiKirjoittaja ^4Motion^ » 20.4.2006 14:12

Joo itse olisin myös kiinnostunut kyseisestä merkistä. Katselin myös että aika halpoja ovat.

-Duracell-
-
Viestit: 207
Liittynyt: 10.4.2006 22:13

ViestiKirjoittaja -Duracell- » 20.4.2006 14:17

Mua taas kiinnostais FK Automotiven ja JOK Cup Cupline:n sarjat.

- Mikko -
-
Viestit: 705
Liittynyt: 19.1.2004 17:23

ViestiKirjoittaja - Mikko - » 20.4.2006 18:48

^ Älä ainakaan FK:n AK-sarjaa osta. Polon alle laitoin juurikin AK-sarjalaisen. Joku voi sanoa että ei ole pintakova ja jäykkä. Minun mielestä tuo ei kyllä ole pintakova, mutta ei ole kyllä häävit sitten nuo pumputkaan noissa. On vähän turhan löysää kamaa nimittäin ne.

xite
-
Viestit: 1412
Liittynyt: 14.3.2004 19:16

ViestiKirjoittaja xite » 20.4.2006 19:47

Itse oon nyt 5 tkm tuolla premium techilla ajanut. Ihan ok sarja, jämerää tekoa jne. Kova mutta aivan käypä omaan ajoon. Hyvät säätöhommelit jne :D 75 mm madalluksella toimii aivan siedettävästi :)

-Duracell-
-
Viestit: 207
Liittynyt: 10.4.2006 22:13

ViestiKirjoittaja -Duracell- » 21.4.2006 15:05

- Mikko -: minkälaisessa ajossa ne ovat riittämättömät? Mitä tarkotat, ei ole häävit pumput? Mihin sarjaan vertaat? Eikö riitä normaaliin ajoonkaan?

Ksalmi
-
Viestit: 503
Liittynyt: 23.7.2003 21:10

ViestiKirjoittaja Ksalmi » 22.4.2006 11:44

Jep ihan asialliselta vaikutti, taidan itse laittaa tuommoisen jossain vaiheessa tilaukseen. Ja tuohon voisin qouttata tuon saamani vastauksen ko. sarjan myyjältä:
Tervehdys Kari,

Hinta on tuotu Saksan hintoihin. Edullisuutta olisi tehty laatua heikentämällä, vaan jättämällä toimitusketjusta välikädet pois. Toimin tehtaan edustajana.

Premium Tech -tuotteilla on kahden vuoden valmistusvirhe- ja materiaalitakuu, joka kattaa esim. iskareiden vuodot. Olen toimittanut näitä sarjoja satakunta kappaletta (ts. 400 iskaria). Tähän mennessä on yksi iskari ollut viallinen, paluuvaimennus puuttui. Se tietysti vaihdettiin heti ja kyselemättä. Iskarit tulevat AL-KOn, Bogen ja Sachsin tuotantolinjoilta. Varsinaisia asiakaspalautksia ei ole tullut -- mutta myönteistä palautetta tuotteista olen saanut.

Taustastani sen verran, että olen harrastanut 16 vuotta rata-autoilua. Olen ostanut omalle tiimilleni alustan osia valmistajalta jo vuosia (tunnen kaverit 90-luvun alusta lähtien). Premium Tech on ns. tehdasbrandi, jolla he myyvät tuotantoaan itse. Saman tehtaan kokoonpanemia tuotteita myydään myös muiden brandien alla.

Molempiin mainitsemiisi autoihin on saatavissa Premium Tech -coiloverit:

Säätöalue -20-60 mm vakiokorkeudesta, 2 vuoden takuu ja TUV -todistus
Toimitusaika noin 2 vkoa tilauksesta
Hinta: 455€ (ennakkoon maksettuna sisältää kotiinkuljetuksen)


Kysyit, että tekeekö näillä mitään. Olen oman asiantuntemukseni perusteella valinnut tämän tuotteen koska se tarjoaa hyvän hinat/laatu -suhteen. Ensimmäinen PRT:n setin asentanut asiakas voinee esittää oman arvionsa (referenssiin on sovittu lupa):

Juha Prusi (Alastaro) VW Vento:

Joo eli pysyneet aivan kuosissa. Eivät pehmiä käytössä oikein
juurikaan, erittäin tarkka ohjattava, mutta kuitenkin omaan käyttöön ainakin
tarpeeksi pehmeä. 60 mm madalluksella toimii tieajossa vallan hyvin. Eli
jos ei vaadi parasta, niin valinta on tämä. Varsinkin kun taitaa olla
markinnoitten halvin sarja, laatu on samaa kuin JOMissa tai FKssa, eli
perusbudjettitasoa.. Katsastus onnistui ongelmitta jne, tüveilla ja
suuntauspapereilla ongelmia ei ole.

Eli kuvia en ole vielä saanut koneelle, mutta hinta-laatusuhde on
reilusti 90 % puolella.

Säätöä olen harjoittanut 4 päivän aikana n. 20 kertaa ja säätö toimii

kuten pitääkin, ennen säätöä kun puhdistaa paineilmalla ja

crc:llä/wd40:llä, niin aivan kivutonta. . Asennus oli helppo, mutta tietysti omasin

hieman kokemusta autoasioista ennen asennukseen ryhtymistä. Jollei

omista asiallisia välineitä, niin kannattaa jättää asennus jonkin

huolto/autoliikkeen kontoille.


Käytännön kommenttina edelliseen, että suurin rakenteellinen ero hintahaitarin toisen ääripään sarjoihin on iskunvaimentimen toteutuksessa. PRT:n iskari on yksinertaisempi rakenteeltaan, eikä hinnasta johtuen toimi yhtä hienostuneesti kuin esim. KW:n Variante 1 -vaimentimet.



Toivottavasti tämä vastasi kysymyksiisi riittävällä tarkkuudella.

Parhain terveisin,

Paavo Mäkinen


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 32 vierailijaa