Sunnuntaina avataan nopeiden katuautojen kausi Alastaron moottoriradalla kello 10-17. Päivän ohjelmassa on vapaata ajoa kaikissa lajeissa ; Rata-ajo, Drifting ja kiihdytysajo. Varikolla myös näyttävä harrasteparkki, jonka parhaimmat autot palkitaan. .
Kiihdytysajossa, ajetaan säävarauksella ensimmäistä kertaa liimaradalla. Ajot ovat riippuvaisia säästä ja hyviin puoliin kuuluu pito kovemille autoille. Samalla kannattaa siviiliautolla varoa, sillä voimansiirtokompponentit ovat kovilla, kovan pidon vuoksi.
Driftingissä ajetaan paljon harjoitus- ja säätöajoa, johon pääsee mukaan autolla kuin autolla. Ei ole salaisuus että Norjasta saapuu pari tiimiä säätämään uudet juuri Japanista saapuneet huippusalaiset autot.
Päivän päätteeksi ajetaan ensimmäinen drifting kisa, johon voi ilmoittautua paikan päällä. Parhaat kolme palkitaan pokaalein ja tuotepalkinnoin ja pisteet lasketaan hyväksi koko kauden kestävälle X-treme Drift Challenge sarjalle.
Päivän ratamaksun lunastaneet kuljettajat palkitaan elokuvalipulla Hurjapäät Tokio Drift ennakkonäytökseen, jonka X-treme tarjoaa. Elokuva tulee elokuvateattereihin 25.06. Liput saa mukaan heti paikan päällä.
Varaa kameraasi myös pattereita tarpeeksi, komeiden autojen ja näyttävien driftien lisäksi aluetta hallitsee Car Babyt.
Lisätiedot www.x-treme.fi
Tervetuloa!
X-treme Drift Challenge Alastarolla nyt sunnuntaina
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa