Loppu häämöttää

Kaikki auto ja liikenne jutustelut joita varten ei ole omaa kanavaa...

Valvoja: ffp jäsenet

rolle
ffp jäsen
Viestit: 8322
Liittynyt: 17.7.2003 13:27

Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja rolle » 10.11.2025 19:02

Viime lauantaina ffp:n keski-ikäinen ja harmaapartainen (paitsi jäsen Aapo) jäsenistö päätti syyskokouksessaan lopettaa Fast fruit´s performance FFP Ry:n toiminnan. Jäsenistön aktiivisuus alkoi hiljalleen vähenemään jo 10 vuotta sitten. Toiminnan hiipumisen mukana hiljeni myös tämä keskustelufoorumi. Toki samaan aikaan erilaiset somepalstat ajoivat bbs - tyyppisten foorumeiden ohi.

Syksyllä 2019 yhdistyksen lopettamista käsiteltiin vuosikokouksessa ensimmäisen kerran, mutta tuolloin vielä päädyttiin pitämään ffp ry toiminnassa mikäli jotain keksitään. No ei sitten keksitty.

Lähes 30 vuotta ffp ry edisti suomalaista kakkiskulttuuria sekä muuta ajoneuvovöyhötystä siinä ohessa. Matkalle mahtui lukemattomia ikimuistoisia tapahtumia ja huikeita autoharrastajia.

Osana yhdistyksen toiminnan lopettamista tämä keskustelufoorumi suljetaan 31.12.2025.

Kiitämme kaikkia foorumin käyttäjiä, yhdistyksen tapahtumissa mukana olleita ja ffp ry:n yhteistyökumppaneita näistä vuosista.

ffp - ei lujaa, mutta täysillä 1996 - 2025

Mikey?
-
Viestit: 264
Liittynyt: 26.5.2010 11:21

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Mikey? » 10.11.2025 19:41

Tämä palsta oli 2000 -luvulla ja jonkin matkaa 2010 -luvullakin todella hyvä lisä UltimateVW:n ja sittemmin Vagarenan tarjonnalle. Noilla palstoilla keskustelu oli ffp:tä selvästi enemmän blingblingiin suuntautunutta, ja täältä löytyi sitten todella pätevää teknistä osaamista.

Palsta on juuri niin hyvä ja aktiivinen kuin sen käyttäjät ovat - ikävä että meno hyytyi.

henkkasavosta
-
Viestit: 323
Liittynyt: 19.5.2006 23:45

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja henkkasavosta » 11.11.2025 0:46

Voi hitsi.

Harmi. Täällä on tietoa. Toivottavasti foorumipohja jää interwebbiin.

Tumi
-
Viestit: 358
Liittynyt: 7.8.2009 20:14

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Tumi » 11.11.2025 23:19

Ikävää, mutta ei tullut yllätyksenä. Maailma on muuttunut.

Heikki J.
admin
Viestit: 8317
Liittynyt: 16.7.2003 19:59
Viesti:

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Heikki J. » 12.11.2025 10:49

Selvitellään kyllä mahdollisuutta jättää olemassa oleva foorumin sisältö luettavaksi jonnekin internetin kulmalle. Varsinaisesti tämä ei ole edes kustannuskysymys, foorumin ylläpito maksaa muutamia kymppejä vuodessa, mutta kun ei ole saatu aikaiseksi pitää päivityksiä edes ajan tasalla, on tämä jopa jonkinasteinen tietoturvaongelma. Vuosia vanha foorumi on tietoturvariski, täälläkin on kuitenkin varmasti paljon porukkaa, joilla on samat salasanat eri palveluissa (vaikka ei pitäisi), siksikin on perusteltua pistää foorumi säppiin.

Demon
-
Viestit: 1398
Liittynyt: 10.12.2004 12:40

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Demon » 12.11.2025 14:02

Sit jos mahdollisuus on saada sisältö jonnekkin talteen niin saako vanhoja ohjeita (jotka on tallessa) myös sinne? :)
Siellä on mm. hyvä ohje mk3 golffin kattoluukun vaijerin/vaijereiden vaihtoon. Lehtilän version penkin fyllien korjaukseen/entraukseen.

Reaper
-
Viestit: 584
Liittynyt: 23.8.2003 18:17

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Reaper » 4.12.2025 13:14

2003 tuli liityttyä foorumille, paljon apua ja vinkkejä saanut täältä vuosien aikana. Kiitos ffp!

Kuva

Mro
-
Viestit: 510
Liittynyt: 21.3.2009 11:39

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Mro » 11.12.2025 9:02

Onhan se harmi, että näin käy ja toivottavasti saadaan nuo materiaalit talteen. Se on sitä nykyaikaa, että kaikki pitää saada mulle heti nyt ja jonkun foorumin kautta itse asian selvittely ei tule kuulonkaan. Se on vaan niin, ettei niistä somessa kysytyistä kysymyksistä jää mitään pysyvää.

Perunankylväjä
-
Viestit: 44
Liittynyt: 27.9.2023 17:58

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Perunankylväjä » 22.12.2025 12:56

Kiitos perustajille ja ylläpitäjille sekä jäsenille minunkin puolesta foorumin olemassaolosta ja sen tarjoamista ratkaisuista ihmeellisiin vikoihin, hankaliin remontteihin ja mielenkiintoisista projektiketjuista hienoine kuvineen. Huomaa itsekin että kun nyt on ollut sähkäri ykkösautona, foorumin tarve on vähentynyt koska ei ole juuri muita autohuolia kuin että muistaa täyttää pissapojan. E-Upista kun puuttuuu sen merkkivalo ja loppumisen havaitsee vasta pumpun moottorin äänestä hiukan etukäteen. Matkamittarissa jo 207 tkm eikä mitään huolta jakopäistä yms, saati kummallisista vioista.

Olisi tosiaan hienoa, jos viimeisenä ponnistuksena ylläpitoporukka saisi talletettua foorumin sisällöt luettavaan muotoon niin, ettei käytäjien tietoturvakaan olisi uhattuna. Kyllä näille tiedoille olisi tarvitsijaa varmasti vielä vuosikausiksi eteenpäin niinkin, ettei uutta enää pysty laittamaan ja kysymään.

Juuso.S
-
Viestit: 367
Liittynyt: 25.9.2009 22:51
Viesti:

Re: Loppu häämöttää

ViestiKirjoittaja Juuso.S » 22.12.2025 18:27

Kiitos ffp.

Foorumi ja kanssaharrastajat ovat olleet merkittävässä roolissa omassa harrastuksessa, joka lopulta eskaloitui elinkeinoksi asti.

Palstoja tuli luettua tiuhaan erityisesti harrastuksen alkutaipaleella 2010-luvun alkupuolella, silloin kun harrastamisen ohella foorumilla notkumiselle mahtoi olla enemmän aikaa, oli Vortexin ohella tämä se paikka missä opittiin ja inspiroiduttiin.

Tänään 22.12.2025 rakennellaan Porscheja, mutta ilman foorumia, kolmokoppasia, kakkiksia ja täältä saatua paloa rakentamiseen asiat voisivat olla hyvinkin toisin.

Joten, erityisesti ffp:n pääjoukollle, modeille ja kanssaharrastajille, Kiitos!

Juuso Suonio - Elfwerks


Kuva

Kuva

P.S Mikäli millään tapaa joku voisi pitää topikit vielä jossain muodossa verkossa ja tai koostaa historiikkia vuosien varrelta kuvina eri tapahtumissa jne olisi myös aivan mahtava juttu.


Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 48 vierailijaa