Toyota Carina Coupé "Kaarina"

Esittele oma ajoneuvosi

Valvoja: ffp jäsenet

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

Toyota Carina Coupé "Kaarina"

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 18.4.2010 13:02

Tällainen "Kaarina" tuli ostettua vähän vahingossa melkein 11 vuotta sitten. Vahingossa sikäli, että tarvitsin autoa ja tämä oli edullisesti myynnissä.
Suhteellisen ruosteinen oli jo ostaessa ja lisää ruostui vuosien mittaan, kunnes viime kesänä fixattiin viimeisen päälle.
Hyvä peli, kun vielä etujarrut saisi pelaamaan hirttämättä, vinkkejä?

Kuva

Jonetsu
-
Viestit: 92
Liittynyt: 29.8.2009 18:08

ViestiKirjoittaja Jonetsu » 18.4.2010 13:08

onkos etu jarruihin uusittu mitään hilkkeitä?

muuten aika siisti kaarina cöype sulla =)

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 18.4.2010 13:13

Kiitos!

1,5 vuotta sitten pääjarrusylinteri, auttoi pari kuukautta, sitten alkoi taas hirttää. Kesällä fixauksen yhteydessä vaihdoin kaikki tiivisteet jarrusatuloille ja jarruletkut. Alipainetehostaja tulpattiin pois käytöstä, josko se vetäisi liikaa, mutta ei vaikutusta. Tasausventtiilin vaihdoin, ei vaikutusta...

Todellinen mysteeri. Se, että minä en sitä ymmärrä, ei ole ihme, mutta kun autoihin perehtyneet miehetkään ei ymmärrä...

-jarkko-

ViestiKirjoittaja -jarkko- » 18.4.2010 13:47

Meillä oli tuollainen sedan muijalla ensiautona, tankkihan siinä vuoti saumakohdasta mutta ei haitannut kun tankkas alle puoli tankkia, joskus uutta tankkia kyselin ja olis japanista pitänyt tilata jolloin hintaa olis tullut 1000mk.
Peltiosia oli/on tuohon malliin hankala löytää kun tuota koppaa tehtii 82-84.

Saakelin varmatoiminen peli ja pieniruokainen kaasarikoneeksi.
Jarrujen kanssa meillä ei ollut koskaan mitään ongelmia, eikä mitään muutakaan.

Ootkos tuolta Fintoys -foorumilta kysellyt?

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 18.4.2010 14:30

Varmatoiminen? KYLLÄ!!
Pieniruokainen? No EI TODELLAKAAN!! Kaupungissa 13,5l/100km ja maantiellä 8l/100km. Ja nämä mitattu ennen jarruongelmaa, se lisää kulutusta huomattavasti.
Peltiosia tuohon ei ole todella saanut aikoihin, nyt laitettiin taakse Golfin kaaret, passasivat ihan asiallisesti.
Jolleki Toyota-forumille yritin, mutta sinne oli pääsymaksu. Täytyy kokeilla tuota Finntoysia.

-jarkko-

ViestiKirjoittaja -jarkko- » 18.4.2010 18:23

7-8L meni tuo emännän vehje ja takavetoisena mukava lelu talvella.
Kaveri noita toitsuja harrastaa, kyselen tuosta jarrujutustä häneltä, tallista kun löytyy -73 celica tc turbo, harrasteena -74 carina joka spinneri -lehdessäkin esiteltiin ja käyttiksenä -93 camry.

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 18.4.2010 22:58

Olen jo kysellyt tuttavapiirin miehet jos joku tietäisi, mutta ratkaisua ei löydy. Vaiva muuten kestänyt jo neljä vuotta, aluksi lievänä, koko ajan pahentuen. Ei oikein just nyt viitsi edes ajella tuolla.
Ja vaikka niitä tuttavapiirin automiehiä riittää jo ihan työnpuolesta melkoinen joukko, kukaan ei ole tuollaiseen ongelmaan törmännyt.
Ikävä homma, kun olisi timmissä kunnossa oleva auto jolla haluaisi ajella niin nyt ei pysty, ei jaksa kilometrin välein käydä pellin alla jarruja löysäämässä. Olisi pitänyt katsastaakin, vaan miten sen tuollaisilla jarruilla katsastaa, hyväksytysti siis...

Kotka
-
Viestit: 143
Liittynyt: 12.8.2008 7:33

ViestiKirjoittaja Kotka » 19.4.2010 6:10

Oletkos itse jarrupaloja katsonut "sillä silmällä"? Ainakin jotkut palat jumittavat, jos ei hieman poista maalia/muotoile kiinnityskohtaa. Tämän tekee ainakin hieman uudemmassa Corollassa, joten kannattaa kokeilla. Eli hiukan hiomista jarrupalojen päistä, niistä syvennyksistä jotka menevät satulaan kiinni.

-jarkko-

ViestiKirjoittaja -jarkko- » 19.4.2010 10:32

Tuo itellekkin tuli mieleen eli jarrupala on liian tiukka sinne satulaan ja jumittaa sen takia, sama syy oli kaverin -05 mallin hyundain hylkäykseen konttorilla.

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 19.4.2010 14:03

Jarrupalat on tarkistettu, ei jumita. Kesällä muuten nekin vaihdettiin. Ja se tuskin tekisi painetta pääsylinterille?

Vielä?

Paintmaster
-
Viestit: 480
Liittynyt: 23.7.2003 12:54

ViestiKirjoittaja Paintmaster » 19.4.2010 18:15

Tsekatkaas kuinka herkästi jarrumäntä liikkuu?? Tänään just tappelin Ke-20 korollan etujarrujen kanssa ja männät oli kohtuullisen jumissa.. Männät veke, 8hunttista hiomapaperia ja kasaus.. Toimii kuin se kuuluisa junan vessa! Muuten ihan siisti narina, mut noi takasivulasien kalvot vois nykiä mäkeen..

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 19.4.2010 18:43

Kesällä vaihdoin satuloille kaikki tiivisteet ja samalla herkistelin männät. Toimivat kevyesti niin käsin kuin paikallaan ollessaankin.

Annan kalvojen olla kun ovat siinä olleet ties kuinka kauan. Joskus miettinyt, onko niitä laiteltu jo tehtaalla, kun aika monessa näkemässäni Coupéssa on ollut juuri samanväriset. Tai siis eihän noita montaa ole mutta...

-jarkko-

ViestiKirjoittaja -jarkko- » 19.4.2010 20:32

Kyllä tuo on sitä kuuluisaa anttilan halpahallikalvoa joka kesän jälkeen haalenee puolella.

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 19.4.2010 22:47

Tuo auto on ollut minulla 11 vuotta, eivät ole haalenneet sinä aikana. Sävy enemmän violetti, tuota kuvaa ottaessa oli kameran säädöt väärät tuohon valaistukseen ja tuli räpsäistyä muutama kuva kiireessä kun alkoi olla jo kiire leimalle (oli perjantai, you know...?), näyttävät kuvassa sinisiltä.

Kunhan saan pestyä ja vahattua, täytyy ottaa asiaankuuluvilla säädöillä sitten parempia kuvia.

jabajee
-
Viestit: 692
Liittynyt: 26.7.2004 18:36

ViestiKirjoittaja jabajee » 19.4.2010 23:36

^Kyllähän nuo kalvot ovat sitä kuuluisaa kasari-kalvoa, eli ajalta jolloin tummennuskalvotkin olivat violetteja. Tunnistaa väristä ja siitä, ettei niitä saa irti enää kuin postimerkinkokoisissa paloissa ja liima jää lasiin kiinni kuin purkka tukkaan.
Auton väri ja omistajan nimimerkki mätsäävät ainakin hyvin yhteen :)

P.S. Olen myynyt kaksi tuollaista (sedan mallia tosin) Afrikkaan taksiksi. Jostain syystä ostaja ei halunnut talvirenkaita :D

-jarkko-

ViestiKirjoittaja -jarkko- » 20.4.2010 9:29

Meidän sedani oli vanha pilluralliauto, sisäkattoon oli liimattu varoituskyltti kovasta äänenpaineesta, no jokainen ovipahvi sekä hattuhylly oli reijitetty ja asennettu pioneerin 2-tiekajarit, soittimena oli kasarimallin kasettisoitin jossa ensimmäisiä digitaalikanavanäyttöjä, vau :)
Lähipurkaamolta löytyi ehjät ovipahvit sekä korjauspalat etuhelmaan joka oli vuosien aikana haihtunut.
Penkeissä seeprapäällysteet ja olihan siinäkin kalvotettu takasivut ja takalasi, kalvot oli punertavan violetit eikä irti millään, paloissa muutama kesäilta niitä nypittiin muijan kanssa.

Kyllähän tuo laatikkokorimalli aika järkyttävä on, ite tykkää enemmän siitä 70-luvun coupesta joita enää harvoin näkee.

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 20.4.2010 11:47

Vai että väri ja nimimerkki mätsää.... :D No, väri ei ole kyllä minua ollenkaan, mutta kun lähtökohta oli, että ei metalliväriä ja lähellä edellistä (ei siis alkuperäistä) ettei tarvitse sisältä maalata, niin lopputulos oli tuollainen. Arvatkaas järkytyinkö, kun tuo tuli uunista ulos... No, se ulkonäkö kyllä hieman parani kun sain ikkunoita peittäneet mintunvihreät muovit pois ja kylkilistat, puskurit ja valot paikoilleen.

Jos takasivulaseissa on kalvot, niin on aika moni sitten 80-luvulla halunnut kalvottaa ne. On tainnut jokaisessa näkemässäni Coupéssa olla tuollaiset. Noitahan ei enää montaa ole, katsastusmiehen mukaan jo vuonna 2000 niitä oli alle sata rekisterissä. Tässä kaupungissa tuo on ainoa. 10 vuotta sitten oli vielä kolme.

Jarkon sedani kuulosaa järkyttävältä!! Tuo oli säilynyt todella siistinä sisälmyksiltään, ja pyrin sen aikalailla orkkiksena pitämäänkin. Hattuhyllyn oli joku jossain vaiheessa tehnyt 18mm:n vanerista... Suhteellisen painava.

-jarkko-

ViestiKirjoittaja -jarkko- » 20.4.2010 13:56

Coupen lasithan pitää ehdottomasti tummentaa ja tummentajan taidoista riippuen tummennetaan myös takalasi, yleensä laitetaan se/ne rullaverhot.
Se hattuhylly on siksi niin paksu että siihen saa kunnolla kiinni ne 6*9 kajarit, parhaimmillaan oon nähny 20mm hyllyjä jolloin alta on koripeltiä poistettu milloin milläkin menetelmällä että saadaan ne 2kpl 10" subbaria sinne heilumaan.

Jonetsu
-
Viestit: 92
Liittynyt: 29.8.2009 18:08

ViestiKirjoittaja Jonetsu » 21.4.2010 12:01

Kesällä fixauksen yhteydessä vaihdoin kaikki tiivisteet jarrusatuloille ja jarruletkut


sisältääkö jarruletkut osio myös Jarru putket?

Hanppa
-
Viestit: 89
Liittynyt: 21.2.2007 17:39

ViestiKirjoittaja Hanppa » 21.4.2010 16:16

Entä jarrupaineen säädin?

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 22.4.2010 14:47

Jarruputkia en vaihtanut, päällisinpuolin ihan ehjät ja hyvännäköiset. Eihän sitä tiedä mitä sisällä on.

Jarrupaineensäädin? Tasausventtiilin vaihdoin, sen siinä rintapellissä joka tasaa etu- ja takajarrujen välillä.

Jonetsu
-
Viestit: 92
Liittynyt: 29.8.2009 18:08

ViestiKirjoittaja Jonetsu » 22.4.2010 15:49

nii itellä kokemusta et jarruputki tukossa sen takia koska ollut satula irti ni päässy putkiin sitten jotaa ylimäärästäkin.

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 22.4.2010 16:48

Ongelma alkoi jarrupalojen vaihdosta 4 vuotta sitten. Alkuun sitä ei huomannut kuin katsastusmies mittareillaan, puhui tuolloin hiihtämisestä. Itse en huomannut ajaessa mitään. Reilu vuosi meni, kunnes veti ihan huomattavasti kiinni, kulki kyllä mutta nihkeästi. Pikkuhiljaa on sitten pahentunut ja pahentunut. Juuri siitä syystä käytin satulat auki.

Että sikäli ei tue Jonetsun teoriaa. Mahdollista toki. Nyt on seuraava toimenpide vaihtaa pääsylinterin tiivisteet ja samalla vaihtaa nesteet, siinä yhteydessä voisi paineilmalla kokeilla onko tukkoja, olisiko hyvä idea?

EDIT: Mutta hei hetkinen, jos siellä on tukos, niin mitenkäs se neste yleensä pääsisi männälle asti? Kun siis jarrut "toimii" mutta ei palaudu. Jarrut siis saa löysättyä pääsyliteriltä.

Hanppa
-
Viestit: 89
Liittynyt: 21.2.2007 17:39

ViestiKirjoittaja Hanppa » 22.4.2010 17:02

Tuota rintapellistä löytyvää tasausventtiiliä juuri tarkoitin.
Onko ostamasi osat olleet uusia vai käytettyjä?
Maalaisjärjellä ajateltuna sen vianhan on pakko olla siellä, mitä ei vielä ole korjattu.

Lady-Rahtari
-
Viestit: 12
Liittynyt: 18.4.2010 12:50

ViestiKirjoittaja Lady-Rahtari » 22.4.2010 18:22

Tasausventtiili oli käytetty. Sen auton jarrut eivät ole temppuilleet koskaan. Kaikki muu on ollut uutta. Ja -ihme kyllä- ihan tuon korimallin omia. Anteeksi, korjaan, jarruletkut Hiacen...

Kun tuntuu että kaikki on käyty läpi ja mikään ei auta. Ajattelin, että jos täällä joku olisi kokenut samaa ja osaisi kertoa mistä etsiä lisää korjattavaa. Hmm, edellinen lause kuulostaa tosi oudolta... :D

Jonetsu
-
Viestit: 92
Liittynyt: 29.8.2009 18:08

ViestiKirjoittaja Jonetsu » 22.4.2010 20:08

en tiedä mite Kaarinassa, mutta kaverin Talbot Solarassa jarrut hirtti kiinni tukkoisten putkien takia, jarrua painaessa sinne tuli kova paine ni tietenkii jarrut toimii, mut sit kun pitäs nesteen palata satulalta takasin päin ni se ei meekää sen tukoksen ohi enää nii hyvi.

siltikää tosta kokemuksesta huolimatta en sano 100% varmuudel että sulla on putkissa vika kun jos kerran paloja vaihtaessa tuli toi ilmiö

jp1980
-
Viestit: 4
Liittynyt: 22.10.2010 17:51

vähän myöhässä mutta jos vielä jarrut vaivaa

ViestiKirjoittaja jp1980 » 22.10.2010 20:44

luulisin että pääsylinteri jää päälle.löysää sitä polkimelta tulevaa tappia,ja neste pääsee takas säiliöön.jos ei tule ihan perille niin aiheuttaa painetta piiriin...


Palaa sivulle “Kävijöiden kalusto”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 17 vierailijaa