Kadett B -72 & Astra F -94. Mikä väri kadettiin?!

Esittele oma ajoneuvosi

Valvoja: ffp jäsenet

GeneralO
-
Viestit: 28
Liittynyt: 4.3.2007 23:37

Kadett B -72 & Astra F -94. Mikä väri kadettiin?!

ViestiKirjoittaja GeneralO » 11.2.2009 0:55

Päätinpä laittaa pari ooppelinromua näytille kun tylsää tuli.

Aloitetaan "rokkiraketista":

Kyseessä siis vuosimallin -72 Opel Kadett B. Ostin kyseisen auton ensimmäisen kerran alkusyksystä -07, jolloin se näytti tältä: kuva ja toinenkin.

Lähes tuon näköisenä se pysyikin muutaman kuukauden ajan, eipä oikein suurempia tullut tehtyä kuin vaihdettua kromimangelssit alle, kumit edessä 155 ja takana 175. Sitten tulikin myytyä kuplavolkkarikuumeessa pois, mutta viime kesänä ikävä yllätti ja ostin takaisin :D tosin kalliimmalla kun möin, mutta oli osiakin vaihdettu muutaman sadan euron edestä (mm. kytkin, vaihdelaatikko, jarrut...) Siinä kuva ostopäivältä, kuten kuvasta näkee niin kadetti tuli melko samannäköisenä takaisin pihaan.

Ei mennyt montaa päivää kun alkoi korkeanpaikan kammo ahdistamaan: nokka maassa, toinen kuva ja kolmas.

Sisustasta löytyy ralliratti (luisin muistaakseni), ruutulippu-ovipahvit, rebel-lippu katossa, ovenkahvoina ketjunpätkät, muutama lisämittari, kuva. Polkimet tuli väsättyä rälläkkää, kuviosahaa ja dremeliä apuna käyttäen: kuva.

Edustustehtävissä.

Joku huonolaatuinen kännykällä napattu kuva:
Kuva

Talvellakin tämä on ollut vähäisellä ajolla. Talvivanteet kaipasivat pientä piristystä, olivat ennen perus ankean harmaat festarit. Takavanteet käännettynä, kuva ja toinen. Etuvanteet päätin pitää tuommosenaan, uusi maali tuli kuitenkin sutastua niidenkin päälle. Tuon näkösenä se nököttää tälläkin hetkellä pihalla.

Keväällä pitäs käydä kaikki ruosteet läpi, onneksi sitä ei ole kovinkaan paljon. Edessä myös kokonaan yli maalaus, mutta väri pysyy samana. Liekkien väri ehkä muuttuu kermanvalkoiseksi, ja ehkä matta lakka koko auton yli. Muitakin muutoksia ulkokuoreen tulossa, mitä nyt mieleen sattuu tulemaan.


Toisena autona on hieman uudempi ooppeli, Astra F -94. Ostin siskoltani melko tarkalleen kaksi vuotta sitten.

Kuva kun oli vielä siskon omistuksessa, nuo vanteet kun saisi takaisin..

Ulkoisia muutoksia: Gsi takavalot, gsi takaspoileri, helmalevikkeet, puskurit muistaakseni Zenderin tekeleet.

Weitec-madallusjouset ja Bilstein iskarit, gsi taka-akseli levyjarruineen.

Sisusta peräisin gsi:stä, poppiasennuksia tehty uusiksi lasikuitua käyttäen. Kontti oli tuommonen, mutta vahvistin ja subi myyty niin eipä ole enää. Joskus myöhemmin tehdä sekin uusiksi.

Tämän näkösenä tuli ajettua jonkin aikaa: kuva ja toinenkin. Alla 16" vanteet ja 205/40 kumit.

Talviluukki.

Astra tällä hetkellä tämän näköinen:
Kuva

Kevään aikana olisi tarkotus saada maali pintaan.



Kommentit ja vinkit tervetulleita!
Viimeksi muokannut GeneralO, 19.3.2009 12:51. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Hanppa
-
Viestit: 89
Liittynyt: 21.2.2007 17:39

ViestiKirjoittaja Hanppa » 11.2.2009 11:30

Kedaut on ainakin todella asiallinen. Siihen saattais sopia myös joku tumma väri kromiosilla höystettynä.

Hes-su
-
Viestit: 187
Liittynyt: 29.9.2008 16:05

ViestiKirjoittaja Hes-su » 11.2.2009 12:17

^esim. musta kromisilla yksityiskohdilla olis namu ;)

GeneralO
-
Viestit: 28
Liittynyt: 4.3.2007 23:37

ViestiKirjoittaja GeneralO » 19.3.2009 12:48

Nyt kuitenkin mopo lähti sen verran käsistä että kokonaan uutta väriä kävin miettimään. Enkä tiedä yhtään että millaseks maalais, liekit joka tapauksessa, mutta millä väreillä?!

Uuppelifoorumilla joku ehdotteli tämmösiä värejä, ja jotenkin lämpesin itsekin noille väreille :D Eli kadetin pääväriks musta ja sitten tuommoset violetit liekit, ja ehkä jonkin värinen ohut rajaus violetin ja mustan väliin.

Tällä hetkellä Kadetti seisoo hallissa hiekkapuhallettuna, epoksiväri paljaille peltikohdille vedettynä, kitattuna ja hiottuna. Vielä ois muutamaks illaks pohjatöitä luvassa.

Väriehdotuksia saa laitella, itse kun olen melko huono tekemään päätöstä näissä värinvalintajutuissa!

Matti_H
-
Viestit: 901
Liittynyt: 31.10.2007 18:11

ViestiKirjoittaja Matti_H » 19.3.2009 13:16

Eikös autot rakenneta oman mielen mukaan?

Mutta olen myös aikasempien kannalla. Musta ja kromiosilla höystettynä

GeneralO
-
Viestit: 28
Liittynyt: 4.3.2007 23:37

ViestiKirjoittaja GeneralO » 19.3.2009 13:30

Onhan se tietysti niinkin. Tuotakaan musta/violettijuttua en olisi itse edes tajunnut ajatella, mutta kun sitä joku ehdotti niin huomasin itsekin että vois olla toimiva värivaihtoehto. Tätä tässä nyt haen takaa...

Sen verran tässä nyt kuitenkin oman mielen mukaan rakentelen että liekit tulee, van sitä en tiijä vielä varmaks että minkä värisenä.

Juissi
-
Viestit: 429
Liittynyt: 5.4.2005 13:47
Viesti:

ViestiKirjoittaja Juissi » 19.3.2009 13:31



Palaa sivulle “Kävijöiden kalusto”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 20 vierailijaa